मेरो संघर्ष नै मेरो जित्ने आधरः जसपा नेता डा. अव्दुल रसिद खान

No photo description available.

कपिलवस्तु जागरणः

हरेक नागरिक अन्दोलनमा सक्रिय रुपमा सहभागी हुँदै आएका जसपा नेता अब्दुल रसिद खान अहिले कपिलवस्तु जिल्लाको प्रदेश नं. २ को ख मा जसपाको तर्फवाट प्रदेश सांसदको रुपमा चुनावमा होमिएका छन् । नेपाली कांग्रेसबाट राजनीतिक शुरुवात गरेका खान नेपाली कांग्रेस पार्टीमा मधेशी, दलित, मुस्लिम र अन्य पिछडा समुदायप्रति बिभेदपूर्ण ब्यवहार गरेको कारणले मधेश अन्दोलनमा सामेल भएका थिए । २०६३ सालदेखि निरन्तर रुपमा विभेदका विरुद्धमा हरेक अन्दोलनमा अग्रपंक्तिमा रहेर काम गरेका छन् । जनताको हक अधिकारका खातिर हरबखत तल्लिन रहने खान निर्वाचनमा जीतको आधार मानेका छन् । राज्यवाट मधेशका नागरिकले सहनु परेको भेदभाव हटाउन जनता समाजबादी पार्टीको स्थापना भएको र त्यसैको नीतिमा रहेर पदहुदाँ वा नहुदाँ सधै जनताकै लागि खटिने गरिएकोले जनताले त्यसको बदलमा भोट दिने कुरामा आफू ढृक्क रहेको बताउनु भयो ।

बिजयपछिको योजना के छ भन्ने प्रश्नको जवाफमा उनले भने, हाम्रो योजना दुइ भागमा बिभाजन गरेका छाैं । एक अधिकारको लागि संघर्ष गर्ने र अर्को विकासको योजना रहेको बताए । अधिकारको सवालमा हामीले गणतन्त्र सबल बनाउने, नागरिक अधिकारको सवालमा सडक र सदनबाट संघर्ष गर्ने, रहेको छ । जसपाकै अन्दोलनबाट स्थापित भएको समानुपातिक समाबेशीताको सवालमा पटक पटक राज्यको तर्फवाट बेइमानी भएको देखिन्छन त्यसको लागि पनि संघर्ष गरिरहने छाैं । निर्वाचन प्रणाली एवं संरचनामा समेत मधेशी नागरिक ठगिएका छन, षडयन्त्र भएका छन् त्यसको लागि पनि संघर्ष गर्नुपर्ने छ ।

जनता समाजबादी पार्टीको उद्देश्य मुताविक विकासको शुरुवात हामी तल्लो तहबाट गर्ने छाैं । शिक्षा स्वास्थ्य र कृषि पहिलो प्राथमितामा रहेको छ । शिक्षाको सवालमा कम्तीमा एक वडा एक नमूना माध्यमिक विद्यालय बनाउने योजना रहेको छ साथै प्रदेशको दक्षिणीभेगमा एकवटा क्याम्पस बनाउने योजना रहेको छ । सदरमुकाम ताैलिहवाका माध्यमिक विद्यालयहरूलाइ प्राविधिक धारको नमूना विद्यालय बनाउने सोच रहेको छ । माध्यमिक विद्यालयहरुमा बसको व्यवस्थापन गरिने योजना बनाएको छु । प्रत्येक विद्यालयमा एक एक वटा छात्रबृति कोषको स्थापना गरिने त्यसबाट बिपन्न बालबालिकालाइ सहयोग गर्ने योजना रहेको बताउनु भयो ।

स्वास्थयको सवालमा एक वडा एक अस्पतालको योजना रहेको छ । अस्पतालमा कम्तिमा पनि एक जना एमबिबिएस गरेको डाक्टर र ल्याव सेवा उपलब्ध गराउने योजना रहेको छ ।

यस क्षेत्रमा ९५ प्रतिशत नागरिक कृषि पेशामा संलग्न रहेकोले कृषिलाइ उच्च प्राथमिकतामा राखेर काम गर्ने योजना खानले सुनाए । क्षेत्रको प्रत्येक खेतमा बाह्रै महिना पानी पुग्ने बातावरण निर्माण गरिने छ । उन्नत जातको वीउविजन लागत सहभागीतामा प्रदान गरिने छ । कृषिमा नगदे बालीलाइ प्राथमिकता दिइने छ । कृषिलाइ व्यवसायिक ढगंले अगाडि बढाइने छ । यान्त्रीकरण गरि कृषि लागत कम गरिने छ । पशुमा नश्ल सुधारका कार्यक्रम संचालन गरि पशुपालनलाइ पनि ब्यवसायिक रुपमा अगाडि बढाइने छ ।

विद्यालय पूर्वाधारमा विशेष जोड दिइ विद्यालयलाइ आकर्षक एवं बालमैत्री बनाउने योजना छ । साथै कृषि क्षेत्रको पूर्वाधारलाइ प्राथमिकतामा राखिने छन । अन्य बाटोघाटो पुलपुलेसाहरु नियमित रुपमा विकास गर्दै लैजाने योजना बनाएको सुनाउनु भयो । ताैलिहवा क्षेत्रको विकास र व्यपारमा सुधार गर्न ताैलेश्वर नाथको मन्दिर, रामघाट, तिलाैराकोट जगदीशपुर ताल, गोटिहवा र कुदान क्षेत्रमा पर्यटन प्रवर्धनको योजना संचालन गरेर क्षेत्रको विकास गर्ने योजना बनाएकाे सुनाए ।

म आफै समान्य किसान परिवारको भएकाेले विकासलाइ तल्लो तहबाट हेर्ने, बुझने र गर्ने प्रयास गर्दछु । क्षेत्रमा अझै पनि चर्पी निर्माण र प्रयोगको अवस्था कमजोर रहेको, समाजिक कुरिती, कुसंस्कार कायम रहेको, समाजिक बिभेद तथा लैङ्गिक भेदभाव कायम रहेकोले समाजिक अभियन्त्राहरुसँग समन्वय र सहकार्य गरि समाजिक विकास गर्न निरन्तर रुपमा प्रयासरत हरने कुरा प्रतिवद्ध रहेन योजना सुनाएका छन् ।

अहिलेसम्म मधेश अन्दोलनले मधेश र मधेशीलाइ के दियो भन्ने सवालमा अहिलेसम्म मधेश र मधेशीले जे पाएका छन सवै मधेश अन्दोलनकै देन हो । समाबेशी समानुपातिक नियमका कारणले लाखाै युवाहरु सरकारी सेवामा जागिर पाएका छन, मधेशीहरुले सम्मान पाएका छन् । मधेश प्रदेश पाएका छन् । अन्य पार्टीहरुमा पनि मधेशी दलित, जनजाती, मुस्लिम महिलाहरुले समाबेसीको आधारमा जे अवसर पाएका छन सवै मधेश अन्दोलनकै योगदान हाे । बरु कांग्रेस कम्युनिष्टहरुले शोषण, बिभेद र बंचितिकरण बाहेक अरु केहि पनि दिन नसकेको गुनासो गर्नुभयो । तर पनि कतिपयले अझैसम्म पनि भ्रम फैलाउने गरेका छन । त्यस कारण भ्रममा नपर्ना सम्पूर्ण नागरिक हरूलाइ आग्रह गर्नुभयो ।

© कपिलवस्तु जागरण, कपिलवस्तु
Powered By: PiT Group