दाँत दुखाईबाट बच्ने ५ घरेलु उपाय

दाँत दुखाईबाट बच्ने घरेलु उपाय

कपिलवस्तु जागरणा

दातले व्यक्तित्वलाई झल्काउँछ त्यस्तै खानालाई चपाउन दातको महत्वपूर्ण भूमिका रहेको हुन्छ । सफा र टम्म मिलेका दातले व्यक्तिलाई आकर्षक बनाउँछ । त्यसका लागि दातको उपयुक्त हेरचाह गर्न आवश्यक हुन्छ । नियमति दात माझ्ने र खाना खाएपछि सफा गर्ने वा कुला गर्नाले दातको रक्षा गर्न सकिन्छ । यस्तो नगरेको खण्डमा दातमा समस्या देखा पर्छ ।

हामीले खाएको खानेकुरा दातामा अड्किँदा त्यसलाई किराले खाने हुनजान्छ । दाता किराले खाँदा निकै पीडा हुन्छ । त्यो धेरै जसो मानिसहरुले भोगेका हुन्छन् । यस्तो पीडालाई कम गर्नका लागि केही घरेलु उपायहरु पनि रहेका छन् । जसको प्रयोगले दुखाइको पीडालाई कम गर्न सकिन्छ ।

१. नुन–पानीले कुल्ला गर्ने एक कप मन तातो पानीमा एक चम्चा नुन मिसाएर मुख कुल्ला गर्दा दाँत दुखेको निको गर्छ । नुन–पानीले मुखमा भएका फोहर खानेकुरा हटाएर सफा गरिदिनुका साथै दुखाई निको गर्छ ।

२.– चिसो प्याक प्रयोग गर्ने दुखेको दाँतमाथि चिसो कटनको टुक्रा राखेर दुखाईबाट क्षणिक रुपमा बँच्न सकिन्छ ।

३.–ल्वाङको तेल राख्ने दाँत दुख्दा ल्वाङको तेल राखेर घरमै उपचार गर्न सकिन्छ । तेल नभएको अवस्थामा ल्वाङको फुललाई नरिवलको तेलमा फुराएर त्यसको धुलो दाँत दुखेको ठाँउमा लगाउन सकिन्छ । यो तेलले दाँत बल्केको वा दुखेको कम गर्छ ।

४.– तुलसी पत्ताको पेस्ट वा रस लगाउने दाँत दुखाई रोक्न तुलसी निकै प्रभावकारी मानिन्छ । एक मुठी तुलसीको पात टिपेर राम्रोसँग पखाली त्यसलाई मसिनो गरि पिसेको पेस्ट वा रस दुखेको ठाँउमा लगाउँदा दुखाई निको गर्छ । तुलसीको रसले दाँत दुखाईबाट उत्पन्न हुने ज्वरोसमेत निको गर्छ । तुलसीको रसलाई कटनको कपडामा दलेर दुखेको ठाउँमा लगाउन सकिन्छ ।

५.– निमपत्ता ताजा निमको पातलाई पखालेर नुन मिसाई पिसेको लेदोलाई दाँत दुखेको ठाउँमा लगाउँदा निको गर्छ । निमको पातमा व्याक्टेरियाबिरुद्ध लड्ने गुणसमेत हुने भएकाले निमपत्ता दुखाई कम गर्ने प्रभावकारी घरेलु उपाय हो । हरियो निमपत्ता नभएमा सुकेको पातलाई पानीमा पकाएर सो मन तातो पानीले कुल्ला गर्न सकिन्छ । दैनिक तीनपटक मन तातो पानीले कुल्ला गर्नुपर्छ ।

© कपिलवस्तु जागरण, कपिलवस्तु
Powered By: PiT Group